Prefabrik konutlar

İstanbul’un yeni gelişen ilçelerinde villa kentlerin sayısı hızlaartarken, şehir merkezine yakın konut bölgeleri ile köylerde müstakil ev hayallerini gerçeğe dönüştürenlerin sayısı hızla artıyor. Müstakil ev talebindeki artış, özellikle büyük Marmara depreminden sonra kurulan prefabrik konut firmalarının sayışım artırdı. Sektörde köklü firmaların sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

pr11
Peki, standart malzemelerle sunulan bir prefabrik eve veya lüks hafif çelik bir villaya sahip olmanın maliyeti nedir? Bu soruyu sektördeki firmalarının temsilcileri cevaplıyor. Ortalama 100 metrekarelik lüks bir çelik villada oturma hayali, arsa hariç, 80-90 bin TL’den başlayan fiyata gerçek oluyor. “Küçük bir kır evi de olsa bana yeter” diyenler ise yaklaşık 30 metrekarelik standart prefabrik evi (çelik taşıyıcılı) 15-20 bin TL’den başlayan fiyatlara maledebiliyor.
pr21
50-60 metrekareden başlayan standart prefabrik villalar ise arsa hariç 25-30 bin TL’den başlayan fiyatlara maledilebilir. Binlerce vatandaş küçük bir arsa veya İstanbul’a yakın köylerde yüzde 5 imarlı tarla alıp müstakil bir ev yaptırma hayali kuruyor; çoğu zaman bu, hayal olarak kalıyor. Oysa İstanbul’da bile küçük bir müstakil eve sahip olmanın maliyeti sanıldığı kadar yüksek değil. Özellikle standart prefabrik yapı olarak nitelenen, çelik taşıyıcılı yapılar düşük sayılabilecek bir fiyata maledilebiliyor. 100 metrekarelik dubleks standart prefabrik villayı (arsa hariç), 45-50 bin TL’den başlayan fiyata maletmek mümkün. Arsa veya yüzde 5 imarlı tarla maliyeti eklendiğinde bile İstanbul civarında 70-80 bin TL’ye 100 metrekarelik sıfır dubleks villaya sahip olunabiliyor.

Ender Çelik Yapı Yönetim Kurulu Başkam Ender Sunar, “Krize rağmen müstakil ev talebi devam ediyor. Şu an birçok noktada şantiyemiz var. Şantiyelere yönelik de çözüm sunabiliyoruz. Yurt dışında işler alıyoruz” diyor. Ender Sunar, şu bilgileri veriyor: “Krizde çelik fiyatları geriledi. O bir avantaj. Ayrıca herkes az kârla çok iş yapmaya çalışıyor. Sektörde firma sayısı çoğaldı. 114 metrekarelik standart prefabrik bir dubleks villa 35 bin 500 TL’den başlıyor. Arsa hariç, böyle bir ev yaklaşık 48-50 bin liraya malolur. Bu maliyetle bile İstanbul civarında ev sahibi olunabilir. 58 metrekare ve 15 bin TL’lik tek katlı prefabrik villa projemiz var; bu ev de, arsa hariç 25 bin TL’ye malolabilir. ‘Amerikan tarzı’ dediğimiz hazır villa çözümünü tercih edenler, 100 metrekare villayı 60-65 bin TL’ye maledebilir. Bu fiyata arsa ve zemin betonu dahil değil. Zemin betonu 5-10 bin TL’ye malour“

DETAYLAR VE FİYATLAR İÇİN İLETİŞİM FORMU

  Ad Soyad(gerekli)

  Telefon

  Email

  Mesajınız

  One thought on “Prefabrik konutlar

  1. Yukarida gorunen cam ve ahsap gorunumlu prefabrik evi hangi firmanin yaptigini bilen arkadas varm?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir